Vyjádření vodáren k napouštění bazénů a zalévání zahradVodárny poradí, jak napustit bazén a zalévat ohleduplně

Jarní zalévání zahrad a napouštění bazénů může způsobit nízký tlak vody ve vodovodu a dočasné zakalení pitné vody. A to zejména v případě, kdy se v některých lokalitách do této činnosti pustí lidé současně.

Tato situace by mohla nastat zejména v případech, kdy se najednou začne odebírat velké množství vody. Příkladem může být situace, kdy se lidé vrátí odpoledne z práce domů a začnou zalévat. Problém však není způsoben nedostatkem vody ve zdrojích, ale kapacitními možnostmi místních distribučních sítí. Jednoduše řečeno – jak velké množství vody naráz je schopné potrubí přepravit,“ vysvětluje tisková mluvčí společnosti Středočeské vodárny a.s. Lenka Kozlová.

Dalším problémem je napouštění bazénů pomocí přípojky v období zvýšené spotřeby vody, kdy může dojít v některých lokalitách k poklesu tlaku ve vodovodním řadu, který se pak negativně projeví i u dalších odběratelů.

Vyšší nárazový odběr vody z veřejného vodovodu způsobí zásadní zvýšení rychlosti proudění pitné vody v potrubí. Důsledkem může být překročení limitních hodnot průtoku a s tím spojené problémy, jako je krátkodobé zvýšení koncentrace železa v pitné vodě. I když tento zákal nemá vliv na kvalitu pitné vody, jsou tím ovlivněny její senzorické vlastnosti a zákazníci tento stav citlivě vnímají.

Chtěli bychom požádat občany, aby omezili používání pitné vody na zalévání a plnění bazénů v době denní špičky odběru vody. V případě, že nelze pro zálivky využít jiný zdroj, doporučujeme odběratelům zalévání rozložit do delšího časového úseku během celého dne a naopak jej omezit v podvečerních a večerních hodinách. Eliminují se tak možné problémy, které vznikají, pokud se nárazově zvýší odběr pitné vody v jedné lokalitě,“ poradila odběratelům Lenka Kozlová.

V omezené míře je možné využít i služby dovozu vody cisternou. Požadavek je nutné směřovat na mail cisterny@svas.cz, přičemž je třeba vzít v úvahu aktuální zvýšené požadavky na dovoz vody do individuálních akumulací.

 

Jan Kretek

ředitel pro strategický rozvoj

STŘEDOČESKÉ VODÁRNY, a.s.
sídlo: U Vodojemu 3085, 272 80 Kladno, IČO: 26196620
zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl B, vložka 6699


Chcete přijímat aktuální zprávy?
ico_sms[1].gif

Kontakt

Obec Hovorčovice
Revoluční 33
250 64 pošta Měšice
okres Praha - východ
Tel.: 283 933 123
Tel.: 311 230 645
mail: ou@hovorcovice.cz
www.hovorcovice.cz
ID:rjdbkxf
Úřední hodiny:
Po 7.30–12h, 12.30–17
St 7.30–12h, 12.30–17

Bankovní spojení:
KB NONET Praha 9
č.ú. 5621201/0100

hovorcovice_footer.png